Go to main content Go to Menu

HOME > About Us > Notice > SGC News

SGC News

facebook twitter kakaostory Print
The result of the Class Grouping (Korean Class)
Educational and event bulletin board provides the contents of the article, title, and attached file information.
Subject The result of the Class Grouping (Korean Class)
Attachment 2017 한국어교실 1기 반편성 공지.docx

*********** You do not have to bring the textbook on the first class ***********

 

The first class starts on

 

Saturday Class :  02. 04. (Sat)

 

Sunday Class :  02. 05. (Sun)

 

Monday, Wednesday Class :  02. 06. (Mon)

 

Tuesday, Thursday Class :  02. 07.(Tue)

 

 

 

토요일(Sat), 자모A반(Alphabet A) 10:00 ~ 11:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

6

DONG LINHAO

2

11

JAMES C ALEXANDER, JR

3

13

N. M UDALAGAMA

4

16

JAGATH BATUGEDARA

5

17

SAMEERA

6

19

DANA VIRGILE ELIE

7

27

TUMENDEMBEREL ERDENEBOLOR

8

31

WUTTITHON DONAVANIK

9

32

VILASINEE NONSRICHAI

10

33

SAKI TAKARA

11

34

HOWARD BRYAN YUL

12

36

APPEL BERTINA LOUISE

13

37

REBACH CASEY BENJAM

14

45

TRAN THI MINH THU

15

46

HUSNAT ALEYA

16

47

BAHAR MD HABIBULLAH

17

53

HIGGS JOE LLOYD

대기자

64

PAIGE FOUTY

대기자

67

NGUYEN HA PHONG

대기자

72

RIANTARINI I GUSTI AYU MADE

대기자

74

WELLS DEVINA HANNA

대기자

86

SHIMA HOSSEINIFARD

 

토요일(Sat), 자모B반(Alphabet B) 12:00 ~ 13:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

7

MARK WAYNE LENDOWSKI

2

8

LOPEZ AMAYA ERICK ALBERTO

3

9

DE SOUZA PEGORETTI LORRAN

4

14

QUYEN BUI

5

28

TWERINDE DOROTHY

6

48

MIMURA TORU

7

49

MARK WANG

8

58

NGUYEN VAN KIEM

9

60

KHAN TEN CHUH

10

62

NEVE KIMBERLEY

11

63

COLLEENMORAN

12

73

PADILLA ABRAHAM RODOLFO

13

83

NGUYEN VAN HONG THANG

14

88

TRUONG GIA TOAI

15

93

MD.SHOPOH

16

94

JOHN MCKENNA

17

99

TE SRETLANA

대기자

118

NI FHLAIBHIN LAURA OLWYN

 

토요일(Sat), 기초A반(Beginner A) 14:00 ~ 15:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

4

GONGORSUREN MUNKH OTGON

2

10

CAROLINA DELVALLE

3

21

NGUYEN THI THU PHUONG

4

39

TRAN DLIC HIEP

5

56

SEAH CHEE CHIAN

6

48

JASON A. BARUC

7

70

CANDACE LUNN

8

84

LUU BA HUNG

9

5

PILAWAN PAJAREE

10

42

XIONG CIUFENG

11

48

JASON A. BARUC

12

69

NGUYEN THI MY THANH

13

91

LLIONG THI LAN

14

122

OKTAVIANI HO

15

111

ANGELA MARINKAS

16

81

KARLA NAVES

 

토요일(Sat), 생활회화반(Daily Conversation) 14:00 ~ 15:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

1

LIN CHI YEUN

2

2

HOANG THI HUYEN TRANG

3

18

MIZUNO SHO

4

24

NGUYEN THI PHUONG HOA

5

30

DE LEON MARLON

6

41

TRUONG VAN HUNG

7

43

NGAUYEN THI MINK HOA

8

44

박혜진

9

51

PRZYLUCKI EMILY JANE

10

75

TRAN THI NINH

11

85

PAE JESSICA SOOMI

12

86

LE THI MINH NGUYET

13

89

MA GUANGHONG

대기자

90

VO THI THANH NGAN

대기자

137

KANAGAROJAN VENKATESAN

대기자

119

LE NGOC HUYEN

대기자

47

SANCHEZ LEON JUAN MANUEL

대기자

29

MARTH PRZYSIECKA

 

일요일(Sun), 자모A반(Alphabet A) 10:00 ~ 11:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

토3

DUBON MEDINA MARIAJOSE

2

7

B.A.D.N. RATNAYAKE

3

10

DUBON MEDINA MARIA-JOSE

4

11

ZACHARY COLIN

5

12

SONG PENG

6

13

BATBAYAR LAGSHMI

7

15

REBACH CASEY BENJAMIN

8

24

MOHAMMED SALAH IBRAHIM ABDALLA

9

31

CAMPOY RAMOS FRANCISCO JAVIER

10

32

NGUYEN HUYNH NHI

11

33

NGUYEN THI GIANG

12

34

BEDOW JAMES CLARK

13

35

RAFA JEAN YVES GERARD

14

36

CANAVELIS

15

40

TANG MIN

16

43

GASIOROWSKI SYLWESTER

17

59

VEDAT YILMAZ

대기자

60

ABDULIAH ERBAY

대기자

61

ABDALLA MOHAMED AHMED IBRAHIN

대기자

62

MOHAMMED ISSA

대기자

67

AKMAL KHODJANOV

대기자

68

NAKHALOV ZARIFJON

 

일요일(Sun), 자모B반(Alphabet B) 12:00 ~ 13:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

6

NGUYEN DUS QUOC

2

8

PETER SHAW

3

16

GOSAVI MAYURI BHAGWANGIRI

4

17

GOSAVI AKASH ANUPGIRI

5

18

ONKAR SHAHOO VASANT

6

21

JAMBALDORJ NARANTUYA

7

22

MC KINNEY MALA SHANA

8

37

GAUTHIES MATHILDE PAULINE MARGAUX

9

38

LIU QING

10

41

LIXIAOCHEN

11

44

MOHAMMED HAJI

12

46

VASSEUR MARC JEAN YVES LUC LAURENT

13

49

LUMBRERAS LUENGO TERESA DE JESUS

14

64

CHATARJEE KULDIP

15

65

ENNLIOT JOHN

16

83

NOGAI ANATOLII

17

88

NGUYEN HOANG LANH

대기자

97

MOKTAN RAMLAL

대기자

109

BARRY ALEXANDRA SOPHIA

대기자

111

MOTAS CHINKEE

대기자

114

HAIDER ALI

대기자

134

JENNI

 

일요일(Sun), 기초B반(Beginner B) 10:00 ~ 11:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

2

RIBALCHENKO ANGELIKA

2

3

TOLA SISAY HIRPA

3

35

SHAW PETER STEPHEN

4

39

YEUNG YUN TING

5

45

LONIBAO RACHELLE

6

50

LA DANG GIAP

7

51

BARNES CHARLES

8

55

DINH THI PHUONG LINH

9

57

ATTIA JOHANN

10

66

NGYEN THUY  HANG

11

77

TRAN THI DINH

12

100

BUI VAN AN

13

101

NHU THI ANH DUONG

14

103

NGUYEN DINH ANH

15

105

PHAM QUOC DAI

16

120

ORGIL BOTZORIG

17

136

YLVA GOTHE

대기자

113

SWAMIRAJAN

 

일요일(Sun), 초급A반(Elementary A) 12:00 ~ 13:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

9

CHEN YAO

2

23

MUSA ABDELLATEIF IBRAHIM AHMED

3

26

MOONTHA JAKKRAWUT

4

30

LEE EN CHING

5

53

JOHN MICHAEL SHAVER

6

56

KIM BAO LONG

7

81

SHAN SHENGYI

8

82

TU JIN YU

9

90

PHAM NGOC MAN

10

92

TRAN THI HUTENTRANG

11

96

GURUNG YAD BAHADUR

12

102

NGUYEN VAN QLIANG

13

113

LE VAN PHONG

14

92

BOONYAPHON KORAKOT

15

9

PUTRA WELLES

16

91

ALEXANDER RUTH

17

135

CARLA LAURA EGERT

대기자

143

OIHANA

 

일요일(Sun), 초급B반(Elementary B) 14:00 ~ 15:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

4

NAKAI YUKIKO

2

27

MOONTHA JAKKRAWUT

3

28

LOLITA DO PESO DIOGO

4

29

BJIJEL THAM BAHADUR

5

52

ANDREW CATER

6

54

DO TRUONG XUAN

7

58

ZHAO TINGTING

8

73

PIMKLANG KUMPEE

9

95

DO NGOC TU

10

110

최헌박

11

143

OIHANA

12

133

EDWARD MIGHEE

 

 

월/수요일(Mon/Wed), 자모반(Alphabet) 10:00 ~ 11:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

3

XIUYING HAN

2

1

ADILBAATAR NANDINZAYA

3

2

ALTANSUVD LKHAGVASUREN

4

4

CINDY

5

6

BOULIGARD LEILA

6

7

DAUENDORFFER JULINE

7

8

TRAN THI LAN HINH

8

11

RIZZI CINZIA

9

12

LKHASUREN TSETSEGMAA

10

13

MAHAMAT ALI RAMADANE

11

14

FRANCES MA

12

18

CURTENAZ HARGAUX

13

27

LOAMY ORIARA CHICA RINCAY

14

29

SZE WA MICELLE CHAN

15

37

PANTAROTTO MAZINE

16

38

SIU DELLA

17

45

TENZIN CHOEDHAR PHUNTSOK

대기자

49

KOGAWA YOKO

대기자

59

RAOUKOUT

대기자

60

KORSIK TATIANA VALENTINOVNA

대기자

62

SUNDA DENWARI SOFA

대기자

67

EMMA FULLANTE

 

월/수요일(Mon/Wed), 기초반(Beginner) 10:00 ~ 11:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

17

WARAWAN WONGPLOY

2

41

ALMA RIVERA

3

46

NATALIA

4

63

MOUTOT VERONIQUE FRANCE EVA PAULE

5

68

CAITIN DEPAOLIS

6

80

ANTONIO

7

84

LAI CHENG HSIANG

8

94

SEEMA BOGATI BHANDARI

9

104

SHI WEN ZHI

10

53

SARVAR BUTANOV

11

43

SHARAPOVA GALIYA

12

48

DAN GORDON

13

56

DU JIAN JIAO

 

월/수요일(Mon/Wed), 초급반(Elementary) 12:00 ~ 13:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

15

HARAUCHI MIHO

2

20

MICHAEL ROBERT MARKS JR

3

21

MEIXNER ROBINA

4

22

ELIAS

5

36

TETELIN MORINE

6

40

AMANDA STATION

7

43

ALFONSO MARANON RIPOLL

8

57

MICHAEL MARTIN

9

64

이영한

10

66

SAITOMIHO

11

85

DARAHI DESSY LISTYA

12

87

JUMAEVA ZOKHIDA

13

90

QIAOQIAO XU

14

92

이미나

15

100

TIAMWANG RUEDAWAN

16

105

STUART CARPENTER

17

107

COVRIG MARUA CRISTINA

대기자

115

MARYIA NOVITAVA

대기자

127

TGOR DIATCHKOVSKIY

대기자

130

JORGE

대기자

139

DING HUI

대기자

140

CHEUNG SHUN MAN

 

월/수요일(Mon/Wed), 중급반(Intermediate) 19:00 ~ 20:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

5

CHUNG CHON SHAN

2

26

LEMOIGE-RELISA

3

42

QI LU

4

50

AU SIN YEE

5

71

PULATOV ZAFARJON

6

83

WERONILCA SZATICOWSICA

7

111

MIGEUL ALBA

8

118

MAKINO NATSUKI

9

121

MAHARNMED MOUAR NACHAWATI

10

123

DUPONT MARIE

11

125

LI SVETLANA

12

126

DAU THI THANH HAO

13

128

TYAN OLGA

14

132

LIN TZUFU

15

10

BENAVIDES GIORDAN A-LFRED

16

139

DING HUI

17

142

LIM MEI CHING

대기자

145

BATMAGNAI BATYANKHLANT

대기자

13

KOLESNYK SUITLANA

대기자

20

ROHAN HETHARECHEH

대기자

24

MUN VLADIMIR

대기자

68

M.BERTSETSEG

 

월/수요일(Mon/Wed), 고급2반(Advanced2) 12:00 ~ 13:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

25

JULIO SANTAS

2

41

MELIER CASSANDRE IMELOA

3

47

NISKAKOSKI MILLA EVEUINA

4

58

AKITA HIROKO

5

61

CHEN HUIMIN

6

74

YUNA YAMAKAWA

7

75

MAKINO KASUMI

8

112

SINGH ANINIA

9

124

김유정

10

138

WILLA LIN

11

17

YELIZ CUMUR

12

25

MUN VERONICA

13

78

INDAWATI FENNY

14

90

MUNKHJARGAL MUNGUNZU

15

91

TSERENDULAM

 

월요일(Mon), 생활회화반(Daily Conversation) 14:00 ~ 15:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

23

BUYANAMEALAN

2

24

DELGERDYYREN MYNKSARAN

3

28

STEPHEN JOHN WESTBURY

4

44

NGUYEN HUU TUYEN

5

52

YUKARI SUZUE

6

77

HAN GYEONGJA

7

97

최병수

8

102

HANS WEEMUES

9

106

KHVAN EVGENIYA

10

108

IMAI MASAKO

11

103

LI XIAO

12

63

HOANG THI MINT NGUYET

13

74

PUREVSUREN

대기자

83

DAI LI TAN

대기자

127

PHAM TH THU THUY

대기자

131

TXAN THI NHAT THAOUNG

 

화/목요일(Tue/Thur), 자모반(Alphabet) 12:00 ~ 13:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

1

KATHARINA WIENL

2

5

MITCHELL HINZ

3

7

ROASLYN JHONSON

4

8

JHOANNA

5

10

FABRICE HUET

6

11

HAJILOO REIHANEH

7

15

BAIENE ANASTASIIA

8

21

NICDAS BOURGEOIS

9

22

KHANSA KIAUSAR

10

23

NGUYEN THI TUYET

11

26

ERDENE BOLORTUYA CHONOSON

12

30

LI JING

13

31

PEDRO

14

32

NILA CASTELLO

15

33

ANDREA ALAVA

16

34

FEKNANDO MONIERO

17

37

SUI XIN

대기자

38

JENNA MCGONEGAL

대기자

42

FOUICCARET COIC

대기자

46

ANDREA SCIURTI

대기자

47

GAPURAKHUNOVA LEILA

대기자

51

CRIZONNIE PAPAS

 

화/목요일(Tue/Thur), 기초반(Beginner) 12:00 ~ 13:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

2

MALAIZE CECILE

2

9

YANG LU WEI

3

14

YUGAY NATAEIYE

4

29

WU MENG CHUN

5

54

LEONARDO ALMONTI

6

58

ZHOU WENJIE

7

69

SOUFIA BENBOUDDA

8

76

JAMOUND WILLIAMS

9

72

EMIN

10

75

ANTOWE SIGGEN

11

116

RAHIREZ ELAINE

12

132

PHAM THI DIEM THUY

 

화/목요일(Tue/Thur), 초급반(Elementary) 10:00 ~ 11:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

6

ESNAIRA BINTI SARAAN

2

19

PEGGY LIN

3

24

MUN VLADIMIR

4

39

KATEALLIS

5

40

BERDAEIER SHOKHRUKH

6

45

TO THUY HUYNH

7

50

FARRUKH

8

57

WANG ZHENZHEN

9

62

WANG GUANZONG

10

66

YANIRE FERNANDEZ

11

128

BLU THI CHIEU

12

80

MAGAR RAJI NUDHA

13

85

DYASTRININGRUM SUBANDIATI

14

30

TEN ASYA

15

28

ARIETA SHIELAMARIE

 

화/목요일(Tue/Thur), 고급1반(Advanced1) 19:00 ~ 20:30

연번

접수번호

이름

No.

Queue No.

Name

1

84

PAK IRINA

2

89

SHI JIAN YING

3

95

SEZNO FUKA

4

96

MA MING LIANG

5

100

YOSUKE QATANABE

6

103

CHAN YIN WAN

7

104

TSUI MAN LING

8

105

CYRISTIAN HALD BARCHOLZ

9

106

CHARLES BRIOT

10

107

LEE CHIAO LIN

11

108

CHENG HSUYA

12

109

LKHAGUA ENKHBAATAR

13

110

NG YEE CHING

14

112

NGUYEN TONY

15

118

TSOY DMITRIY

16

119

ETIENNE ROLLAND POEGUE

17

120

SHI TUO FENG

대기자

44

JEMBO HISAE

대기자

94

YE ZHONG

대기자

79

RUIZ RODRIGUEZ LAURA BEATNZ

대기자

55

JU HYE KYUNG

대기자

131

LI XIULAN